أخبارنا

BASIN BÜLTENİSatın alınan tuz miktarı 2013 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 arttı

BASIN BÜLTENİ-Satın alınan tuz miktarı 2013 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 arttı

ESTUZ tarafından yaptırılan Tuz Pazarı Araştırmasına göre 2013 yılında tuz seçiminde gelir düzeyi kadar çeşitlilik de önem kazanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı, özellikle kalp damar tıkanıklıkları ve obezite ile mücadele için başlattığı tuz kampanyalarında tuz sektörünü de gönüllü desteğe davet etmişti. Sektör ise mineral bakımından zengin ürünlerle ve kontrollü tüketim mesajları ile dengeyi korumayı hedefliyor.

Evlere giren tuz miktarında yüzde 3 artış

Satın alınan tuz miktarı 2013 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 artış gösteriyor. Öte yandan eve tuz alımında indirim marketler ve bakkalların daha fazla payı olduğu görülüyor.

Yüksek gelirlinin tercihi özellikli tuzlar

2012 ve 2013 yılları karşılaştırıldığında sofra tuzlarında iyotsuz, deniz ve sodyumu azaltılmış tuzların satın alınmasında yüzde 30’ların üstünde artış var. Satın alınan tuzun yüzde 87’si ise iyotlu tuz. Buna rağmen iyotlu tuzda artış yalnızca yüzde 3. Deniz tuzları, sodyumu azaltılmış tuzlar, değirmen ve cam paketler ile granül tuzları tercih edenler Türkiye ortalamasına kıyasla daha yüksek profile sahipler. Yüksek gelirli tüketiciler pazara ciro anlamında daha yüksek katkı sağlayan bu tuzları tercih ediyor. ‘Hayatın Dengesi’, dengeli tüketim ile mümkün… Estuz A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Özdemir, tuzun dengeli kullanımının şart olduğunu ifade ederek ülkemizde iyot gibi pek çok mineralin tuzdan elde edildiğini, insan vücudunda çok az bulunan, normal büyüme ve gelişme için gerekli olan önemli minerallerin eksikliğinin çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını kaydetti. “30 yıldır sektörde yer alan ESTUZ olarak tüketicisini düşünen ve onları bilinçlendirmeyi kendine görev edinen bir kurumuz. ‘Hayatın Dengesi’ yaklaşımı ile tüketicilerimizi öncelikle tuz kullanımı konusunda bilinçlendirme hedefi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tuzun fazla kullanımı kadar hayatımızdan tamamen çıkarılması da zararlıdır. Bugün yalnızca tuzdan elde edebildiğimiz iyotun eksikliği zeka ve büyüme geriliği, guatr, ölü doğum, cücelik, sağırlık gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarıyor. İyotlu, iyotsuz, sodyumu azaltılmış ürün çeşitlerimiz ile hem damak zevkine hem de sağlıkla ilgili gereksinimlere cevap verebilen zengin bir ürün yelpazesine sahibiz” dedi.

İndirim marketleri bakkallardan daha sık ziyaret ediliyor!

Araştırmaya göre 2013 yılında hanelerin harcaması, enflasyon dahil edildiğinde %9 büyüyor. Sabit rakamlar ile incelendiğinde ise hanelerin harcamaları neredeyse sabit kalıyor (yüzde 1 büyüme). İndirim Marketleri büyümesi hızla devam ederken, Yerel Zincirlerin pay kazanma trendi 2013’te sona eriyor.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com ) http://www.foreks.com http://twitter.com/ForeksTurkey

HALKBANK.COM.TR