أخبارنا

Tuz tüketiminde bilinç artıyor

2013 Tuz Pazarı Araştırmasına göre; Türkiye’de tuz tüketiminde bilincin artması ile birlikte tüketiciye sunulan tuz çeşitlerinde de artış gözlendi.

Sağlık Bakanlığı, özellikle kalp damar tıkanıklıkları ve obezite ile mücadele için başlattığı tuz kampanyalarında sektörü de gönüllü desteğe davet etmişti. Tuz sektörü ise mineral bakımından zengin ürünlerle ve kontrollü tüketim mesajları ile dengeyi korumayı hedefliyor. Estuz tarafından yaptırılan Tuz Pazarı Araştırmasına göre, 2013 yılında tuz seçiminde gelir düzeyi kadar çeşitlilik de önem kazanmaya başladı. Satın alınan tuz miktarı, 2013 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık %3 artış gösterdi. Eve tuz alımında ise indirim marketler ve bakkallar öne çıkıyor.

2012 ve 2013 yılları karşılaştırıldığında sofra tuzlarında iyotsuz, deniz ve sodyumu azaltılmış tuzların satın alınmasında %30’ların üstünde artış belirlendi. Satın alınan tuzun %87’sini oluşturan iyotlu tuzda artış oranı ise sadece %3.

Deniz tuzları, sodyumu azaltılmış tuzlar, değirmen ve cam paketler ile granül tuzl1arı tercih edenler, Türkiye ortalamasına kıyasla daha yüksek profile sahipler. Yüksek gelirli tüketiciler pazara ciro anlamında daha yüksek katkı sağlayan bu tuzları tercih ediyor. Estuz Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Özdemir, tuzun dengeli kullanımının şart olduğunu belirterek, ülkemizde iyot gibi pek çok mineralin tuzdan elde edildiğini, insan vücudunda çok az bulunan, normal büyüme ve gelişme için gerekli olan önemli minerallerin eksikliğinin çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını kaydetti. Özdemir, “30 yıldır sektörde yer alan Estuz olarak ‘Hayatın Dengesi’ yaklaşımı ile tüketicilerimizi öncelikle tuz kullanımı konusunda bilinçlendirme hedefi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tuzun fazla kullanımı kadar hayatımızdan tamamen çıkarılması da zararlıdır. Bugün yalnızca tuzdan elde edebildiğimiz iyotun eksikliği; zeka ve büyüme geriliği, guatr, ölü doğum, cücelik, sağırlık gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarıyor. İyotlu, iyotsuz, sodyumu azaltılmış ürün çeşitlerimiz ile hem damak zevkine hem de sağlıkla ilgili gereksinimlere cevap verebilen zengin bir ürün yelpazesine sahibiz” dedi.

GIDAHATTI.COM